Nejsem zadny politik a ani nemam cas sledovat do hloubky vse, co se ve svete a u nas deje. Ale pokud se mi do ruky dostane zajimavy clanek, rozhodne se zamyslim a snazim se vyhledat si informace i z jinych zdroju.
Prezident Lukoilu, Vagit Alekperov, je blizkym pritelem Putina, ktery znarodnil vsechny energeticke firmy v Rusku krome jedine, Lukoilu. (odkaz na clanek "Klausova tajna schuzka", Respekt c.10/09). Proc asi?
V roce 1997 ruske noviny Izvestia uvedly clanek, ve kterem poukazovaly na mozne propojeni vysokych predstavitelu teto ropne spolecnosti s organizovanym zlocinem. Bohuzel Lukoil byl vetsinovym vlastnikem techto novin, a tak editori zodpovedni za clanek byli vyhozeni. Tolik ke svobode slova v Rusku.
Lukoil a Gazprom maji velky zajem investovat v Ceske Republice. Puvod ruskych investic je nepruhledny, vazby mezi temito giganty a vladou taktez. V roce 2006 Velka Britanie odmitla prodat Gazpromu podil v britske plynarenske spolecnosti Centrica prave z duvodu tesneho "pratelstvi" mezi managmentem spolecnosti a Putinovych vladnich pracovniku. Naproti tomu Lukoil u nas ziskal 20% podil v dodavkach pohonnych hmot na ruzynske letiste, a to bez vyberoveho rizeni.
Snahy Lukoilu skupovat podily v energetickych spolecnostech v Cesku proto opravdu nevidim jako vyhodny obchodni tah. A tajne schuzky naseho prezidenta prave s Alekperovem taky asi neprinaseji nic pozitivniho. Prave z pozice selskeho rozumu nechapu, jak si mohl pan prezident nechat financovat ruske vydani sve knihy firmou Lukoil. Taky nechapu jeho pratelske vztahy s moskevskym starostou Luzkovem, ci byvalym spolupracovnikem KGB Rebjonkovem.
Pro nekoho snaha Ruska investovat ve stredni Evrope zavani rizikem a nekdo muze argumentovat, ze je to pouha paranoia a Rusko uz neni to, co byvalo. Mozna. Ale propojeni mezi Kremlem, mafiany a byvalymi cleny KGB na verohodnosti moc neprida. A pratelske vazby vedouci az na Hrad nechapu a oci bych pred nima nezavirala.